SPOŘÍCÍ ÚČET BEZ POPLATKŮ

kontakt  |  spořící účty  |  srovnání spořících účtů 2020

Jste zde: Spořící účet bez poplatků >  Stavební spoření čekají velké změny. Vláda avizuje snížení, nebo zrušení státní podpory

SPOŘÍCÍ ÚČTY A SPOŘENÍ

Spoření s ČSOB (26. 11. 2022)

Stavební spoření čekají velké změny. Vláda avizuje snížení, nebo zrušení státní podpory

Ministr financí Stanjura chce drasticky omezit výhodnost stavebka. Dojde až na zrušení státní podpory?

O snížení, nebo zrušení státní podpory stavebního spoření se hovoří již delší dobu, prakticky během celého roku 2022. Aktuální výše je 10 % z ročního vkladu majitele účtu, ale maximálně z 20 000 Kč. Od státu tedy můžete získat 2 000 Kč. Před lety to bylo dokonce 4 500 Kč, poté se podpora snížila na 3 000 Kč a nyní je ještě o tisícovku nižší. 

Bez státní podpory již bude stavební spoření nevýhodné, úrokové sazby sotva pokryjí náklady na vedení účtu. Např. úroková sazba 2,5 % vám přinese z 20 000 Kč cca 500 korun, ale vedení účtu stojí běžně 360 Kč. 

Podpora se počítá vždy z vkladů v daném kalendářním roce, tedy nestačí mít na účtu zůstatek z předchozího roku. 

Ministr Stanjura potvrdil, sáhneme na stavebko

Vládní plány na úspory státních výdajů dostávají přesnější obrysy. Alespoň podle serveru Seznamzpravy (3. února 2023), kde je ministr financí citován:

Cíl změn a chystaných úsporných opatření je jasný, snížit strukturální schodek státního rozpočtu nejméně o 70 miliard. Ekonomové z Národní ekonomické rady vlády dali dohromady soubor nápadů, kde by zadlužený stát mohl ušetřit a kde naopak „vydělat“.

Nahnuté to má i státní příspěvek u stavebního spoření, potvrdil ministr. Bez příspěvků státu by tento produkt, který je na trhu už 30 let, už pro klienty nebyl zdaleka takovým ternem. Vláda probírá, zda státní podporu „stavebka“, která činí maximálně 2000 korun ročně, úplně zrušit anebo jen snížit.

Podle ministra neplní podpora stavebního spoření svůj účel. To ale není tak úplně pravda, protože kromě smluv na stavební spoření slouží naspořené finance velmi často i jako základ úvěru (akontace) ze stavebního spoření, který je účelový a musí být použitý na nákup, stavbu, či rekonstrukci nemovitosti. 

Aktuálně se řeší, zda dojde ke zrušení podpory u nových smluv a ke snížení podpory u stávajících. Podle nálezu Ústavního soudu je snížení podpory u uzavřených smluv možné. 

Zveřejněno: 3. 2. 2023

Naše tipy:
Chcete zde mít kvalitní zpětný odkaz? Pište na ondilla@seznam.cz

MAJITEL SPOŘÍCÍHO ÚČTU

Spořící účet mám 4 roky a za tu dobu jsem na úrocích vydělala asi 10 tisíc korun. Neplatila jsem žádné poplatky, u tohoto spořícího účtu platí banka.

Miroslava Nováková, 59 let, Zlín

 
 

© Stránky provozuje Miloslav Ondilla, DiS., IČ 677 23 021, Vodní 19, Mohelnice

Nejedná se o oficiální stránky žádné bankovní instituce.