SPOŘÍCÍ ÚČET BEZ POPLATKŮ

kontakt  |  spořící účty  |  srovnání spořících účtů 2020

Jste zde: Spořící účet bez poplatků >  Alternativy ke spořícím účtům

SPOŘÍCÍ ÚČTY A SPOŘENÍ

Spoření s ČSOB (26. 11. 2022)

Alternativy ke spořícím účtům

Podle aktuálních průzkumů obliba spořících účtů mírně klesá, meziročně dle barometru o 5 procentních bodů.

Zatímco v roce 2016 spořící účet preferovalo dle průzkumu Barometr obliby spořicích produktů 49 procent dotazovaných, letos to je již o 5 procentních bodů méně. Přesto je 44 procent velmi dobrý výsledek pro tento bezpečný způsob uložení a zhodnocení peněz.

Nejoblíbenější spořicí produkt? Stavební spoření!

O 7 procentních bodů stoupla obliba stavebního spoření, které nabízí stále nejvýhodnější bezepčnou formu zhodnocení financí. Pro každého střadatele (respektive jeho první účet) platí státní podpora 2 000 Kč ročně pokud vloží do "stavebka" 20 000 Kč. 

„Průzkum naznačuje, že stavební spoření na rozdíl od spořicího konta překonalo dopad extrémně nízkých sazeb na trh. Samozřejmě roli hraje i možnost státní podpory, která zvyšuje hrubé zhodnocení úspor na více než 3,5 procenta ročně. Konzervativní lidé tak prakticky nemají lepší možnost, jak uložit své peníze, a postupně toho využívají,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

A rizikovější alternativy? Vedou starožitnosti a drahé kovy

Češi začínají přicházet na chuť investicím do cenných věcí a také do drahých kovů. Investici do drahých kovů preferuje již 46 procent dotázaných, to je o 8 bodů více než loni a s tímto výsledkem také více než uložení úspor do spořících účtů. 

Češi jsou přesto stále konzervativní střadatelé, své úspory do drahých kovů podle dostupných dat vložilo asi 5 procent občanů. Ale je to přibližně dvakrát více než loni. Čím dál více lidí si uvědomuje nutnost rozdělení úspor do různých forem investic. 

Téměř polovina dotazovaných uvádí jako oblíbené uložení úspor do penzijního připojištění, přibliženě čtvrtina uvádí podílové fondy, nebo akcie. V žebříčku pak úplně chybí například investice do P2P půjček, nebo nemovitostí.

 

Zveřejněno: 13. 3. 2017

Naše tipy:
Chcete zde mít kvalitní zpětný odkaz? Pište na ondilla@seznam.cz

MAJITEL SPOŘÍCÍHO ÚČTU

Spořící účet mám 4 roky a za tu dobu jsem na úrocích vydělala asi 10 tisíc korun. Neplatila jsem žádné poplatky, u tohoto spořícího účtu platí banka.

Miroslava Nováková, 59 let, Zlín

 
 

© Stránky provozuje Miloslav Ondilla, DiS., IČ 677 23 021, Vodní 19, Mohelnice

Nejedná se o oficiální stránky žádné bankovní instituce.